توصیه‌های استفاده از رسانه دیجیتال برای بچه‌ها!

1397/02/15

 والدین نه تنها باید به میزان زمانی که کودکان صرف رسانه دیجیتال می‌کنند توجه کنند، بلکه باید به چگونگی، زمان و مکان استفاده از آن نیز توجه کنند.

بد نیست هر از چندگاهی به فرزندتان آی‌پد بدهید تا ببینید چگونه از آن استفاده می‌کند.برای بازی کردن با یکدیگر یا تماس تصویری با مادربزرگ خوب است ولی اگر فقط برای ساکت کردن کودک و حفظ آرامش خانه این‌کار را می‌کنید، اصلا خوب نیست.

در مورد کودکان ۲ تا ۵ سال استفاده از رسانه باید به یک ساعت در روز محدود شود، و باید شامل برنامه‌های باکیفیت یا چیزی باشد که والدین و بچه‌ها می‌توانند با هم ببینند یا بازی کنند. به استثنای ویدئوچت، استفاده از رسانه دیجیتال باید در کودکان زیر ۱۸ ماه اجتناب شود.

جنی رادسکی، روانپزشک دانشگاه میشیگان می‌گوید: رسانه دیجیتال بخش اجتناب‌ناپذیر دوران کودکی ، نوپایی و پیش دبستانی شده است.  اما تحقیقات درباره اثرات‌شان بر رشد و تحول کودک محدود است.

اما در کودکان بالای سه سال، تحقیقات قابل استناد هستند:  برنامه‌های باکیفیت می‌توانند به کودک ایده‌های جدیدی بیاموزند.  هرچند در سنین قبل از سه سالگی، مغز نابالغ نوپایان به سختی می‌تواند آنچه روی صفحه دیدهرا  به دنیای واقعی انتقال دهد. ما نمی‌دانیم آیا تعاملات بعدی کودک به این فرایند کمک می‌کند یا خیر.

آنچه ما می‌دانیم این است که کودکی اولیه زمان تحول سریع مغز است؛ زمانی که کودکان نیاز به زمان دارند تا بازی کنند، بخوابند، یاد بگیرند چگونه هیجانات را درک کنند و روابط با دیگران را بسازند. تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده زیاد از رسانه می‌تواند جلوی این فعالیت‌های مهم را بگیرد.

استفاده زیاد و بدون کنترل از رسانه دیجیتال با کیفیت خواب، رشد و تحول و سلامت جسمانی کودک  رابطه دارد. استفاده زیاد از رسانه در پیش‌دبستانی حتی اندکی با افزایش در شاخص حجم بدن همراه است.

استفاده از رسانه دیجیتال یک ساعت قبل از خواب ممنوع است و وقتی وسیله استفاده نمی‌شود باید خاموش و از اتاق خواب دور شود. هنگام خوردن غذا و زمان بازی مادرو  فرزند نیز نباید این وسیله‌ها حضور داشته باشند.

هرچند استفاده از رسانه دیجیتال بعنوان ابزاری مفید را نمی‌توان انکار کرد اما والدین باید از استفاده آن بعنوان تنها راه آرام کردن کودک اجتناب کنند. استفاده از ابزارها به‌عنوان یک راه‌کار برای آرام کردن فرزند می‌تواند توانایی کودکان برای تنظیم هیجانات خود را محدود سازد.

ما باید درباره فراگیرشدن رسانه دیجیتال واقع نگر باشیم تا حدی‌که در فرهنگ و سبک زندگی ما درونی شده است.  حتی مهم‌تر اینکه امروزه والدین به کودکان کمک می‌کنند تا راه‌های سالم استفاده از رسانه را از سال‌های اولیه بیاموزند. ویدئو چت با مادربزرگ، تماشای فیلم‌های علمی و ایده‌های جدید، صحبت با یکدیگر، عکس گرفتن و فیلم برای نشان دادن به یکدیگر، داشتن عکس خانوادگی و .... اینها راه‌هایی هستند که در حمایت از ارتباط خانوادگی مفیدند.

رادسکی مطرح کرد که مهم است بزرگسالان با کودکان در استفاده از رسانه دیجیتال همراهی کنند تا به آنها طریقه کاربرد آن را آموزش دهند؛ به‌ویژه برای کودکان بین ۱۸ تا ۳۶ ماه، اینکار ضروری است. تولید  برنامه‌های تلویزیونی مناسب می‌تواند به پیشرفت سواد اجتماعی کودکان 3 تا 5 سال کمک کن. اما بسیاری از برنامه‌ها که والدین تحت عنوان برنامه آموزشی در تلویزیون می‌یابند گواهی تأیید ندارند و رشد محور نیستند.

شاید لازم باشد که خود والدین نیز استفاده از رسانه را کاهش دهند؛ استفاده مفرط والدین از موبایل با تعامل کلامی و غیرکلامی کمتر بین والدین و فرزندان همراه است و می‌تواند با تعارض والد-کودک بیشتری همراه باشد.

روانشناسان کودک باید به خانواده درباره تحول مغز در سال‌های اولیه، اهمیت داستان دربازی اجتماعی، مهارت‌های هیجانی اجتماعی و شناختی زبان آموزش دهند. به والدین کمک کنند تا محدودیت‌هایی در استفاده از رسانه فراهم کنند و آنها را تشویق نماید تا از این وسایل در ارتباط با کودک خود به نحوی استفاده کنند که یادگیری ارتقا یافته و تعامل بیشتری را گسترش دهد.

توصیه‌هایی برای والدین کودکان صفر تا پنج سال:

از رسانه های دیجیتال به‌جز برای تماس تصویری قبل از ۲۴ ماهگی خودداری کنید.

اگر رسانه دیجیتالبه کودک بین ۱۸ تا ۲۴ ماه ارائه شود، باید از برنامه‌های با کیفیت همراه با والدین استفاده شود، و از استفاده تنهای کودک اکیدا اجتناب شود.

نگران این نباشید که کودک‌تان از فن‌آوری عقب می‌ماند؛ این ابزارها چنان برجسته‌ و جذابند که کودکان سریعا آنها را در می‌یابند.

برای کودکان ۲ تا ۵ سال استفاده از این ابزارها را به یک ساعت در روز، با شرایط با کیفیت کاهش دهید، همراه با کودکتان تماشا کنید و به آنها بیاموزید چه چیزی می‌بینند.

از برنامه‌های سریع و برنامه‌هایی که محتوای گیج کننده و خشونت‌بار دارند اجتناب کنید.

تلویزیون و همچنین سایر وسایل را وقتی استفاده نمی‌شوند خاموش نمایید.

از کاربرد رسانه به‌عنوان تنها راه آرام کردن فرزندتان اجتناب نمایید. این کار تنظیم هیجانات فرزندتان را محدود می‌کند.

قبل از اینکه کودکتان از برنامه‌ای استفاده کند آن را بیازمایید و باهم بازی کنید.

اتاق خواب، وعده های غذایی و زمان بازی والد-کودک را خالی از این ابزارها نگه دارید.

قانون بگذارید: یک ساعت قبل از خواب از این وسایل استفاده نمی‌کنیم.

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن