هر آنچه بر سلامت جنین اثر می‌گذارد (بخش اول)

1397/02/15

اصولاً تراتوژن چیست؟

 تراتوژن‌ها به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شوند. انواع تراتوژن‌های محیطی عواملی هستند که از محیط خارج از بدن مادر بر جنین تأثیر می‌گذارند. این موارد خود چند دسته هستند: مواد شیمیایی که در محیط ما وجود دارند، داروها، عفونت‌هایی که به مادر منتقل می‌شود، اشعه ایکس و اشعه‌های یونیزانی که در فضا وجود دارد و آلاینده‌های محیطی در هوا و غذا.

 امواج مخابراتی چه تأثیری بر جنین و سلامت او می‌گذارند؟ 

 موبایل و اینترنت، برخلاف امواج یونیزان مثل اشعه ایکس، تأثیری بر بدن انسان ندارند. در سال ۲۰۱۱، آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان در امریکا ادعا کرد که موبایل می‌تواند احتمال بروز سرطان را افزایش دهد، اما مطالعات بعدی نشان داد که دلایل قاطعی برای این ادعا وجود ندارد. در مورد بارداری هم مطالعات نشان داده‌اند که موبایل، تبلت، تلویزیون، اینترنت، ماکروویو وکامپیوتر امن هستند و آثار سوئی روی جنین ندارند.

در چند سال اخیر، بحث‌هایی درباره پارازیت‌های ماهواره‌ای و تأثیر آن‌ها بر سلامت انسان مطرح شده است. آیا این امواج جزء تراتوژن‌ها هستند؟

 از آنجا که نوع پارازیت‌ها مشخص نیست، نمی‌توان با قاطعیت گفت که امن هستند یا نه. این موضوع به منبعی که آن‌ها را اعمال می‌کند بستگی دارد. اگر پارازیت‌ها بین ۴۵۰ تا ۲۱۰۰ مگاهرتز باشند، امن هستند. فعلاً نمی‌توان جواب قاطعی به این پرسش داد. با این حال، فرض بر این است که ناظران و مسئولان سلامت جامعه و سازمان‌های مربوط بر این موضوع نظارت دارند و امنیت این پارازیت‌ها را تضمین می‌کنند.

آلودگی هوا و تأثیر آن بر سلامت جنین از دغدغه‌های همیشگی والدین است. از این نظر، وضعیت کشور ما چگونه است؟

 آلاینده‌ها، از جمله سرب و جیوه، در بدن مادر رسوب می‌کنند و به‌تدریج از طریق خون مادر به جنین آسیب می‌زنند. برای جلوگیری از آن‌ها، مادر باید از این مواد دوری کند. مثلاً توصیه می‌شود که زنان باردار ماهی‌های بزرگ آب‌های آزاد را مصرف نکنند تا جیوه وارد بدن آن‌ها نشود. همچنین، در هنگام آلودگی هوا بهتر است این افراد از خانه خارج نشوند. به علاوه، بهتر است خانه آن‌ها دارای پنجره دوجداره و تصفیه‌کننده محیطی هوا باشد. نوشیدن شیر نیز می‌تواند در کاهش اثر آلودگی هوا بر بدن مفید باشد.

آیا مواد غذایی موجود در ایران، از نظر داشتن مواد رادیو اکتیو و مواد نگهدارنده، برای مادران باردار کاملاً بی‌خطر هستند؟

 فرض بر این است که مواد غذایی که در بازار عرضه می‌شوند، توسط سازمان بهداشت و درمان بررسی شده‌اند. اگر این‌گونه باشد، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های عرضه‌شده در بازارهای استاندارد نگران‌کننده نیست.

مواد نگهدارنده نیز اگر به صورت استاندارد و ایمن و با کنترل صنعتی و بهداشتی دقیق استفاده شوند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند و مادران می‌توانند خوراکی‌هایی را که از استاندارد بودن آن‌ها مطمئن هستند مصرف کنند. اما در مورد مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده و حشره‌کش‌های کشاورزی که بسیار مضرند توصیه می‌شود که مادران با استفاده از مواد طبیعی و اسیدهایی مثل سرکه در هنگام شستشوی مواد غذایی، این سموم را از بین ببرند و از شوینده‌های شیمیایی مثل مایع ظرف‌شویی برای شستشوی مواد غذایی استفاده نکنند.

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن