رشد کودک پیش‌دبستانی‌ من

1397/02/15

رشد کودک در ۴-۵ سالگی: چه اتفاقی می افتد؟

احساسات و رفتار

در این سن، کودک در حال کاوش و یادگیری برای ابراز عواطفش است. او این کار را از راه‌های زیادی انجام می‌دهد، برای مثال، با صحبت کردن، استفاده از اشارات و صداها، نقاشی و ساختن چیزها.

کودک پیش‌دبستانی همچنین دوست دارد در اطراف آدم‌ها باشد. ممکن است بخواهد دوستان خود را خوشحال کند یا شبیه آنها باشد. دوستان خیالی نیز در این سن می‌توانند برای او مهم باشند. برای جلب رضایت دیگران، ممکن است از دیگران عذرخواهی کند، با قوانین آنها موافقت کند یا وقتی چیزهای خوبی برای دیگران اتفاق می افتد خوشحال شود.

به همکاری با دیگران علاقه نشان می‌دهد، اما بعضی اوقات او درخواست‌هایی نیز دارد. وقتی که او ۵ ساله شد،کنترل بیشتری روی رفتار خود دارد.

کودک ممکن است احساس اضطراب در مورد شروع مدرسه داشته باشد. صحبت کردن با او در این مورد و حتی بازدید از مدرسه می تواند کمک کند که او کمتر نگران باشد.

در این سال‌ها، کودک ممکن است بعضی اوقات حقایقی را در مورد چیزها مخفی کند، یا حتی شروع به گفتن دروغ نماید. برای مثال، او ممکن است بگوید «من این کار رو نکردم» حتی زمانی که او آن کار را انجام داده است. این یک بخش طبیعی از رشد کودک پیش­‌دبستانی شماست.

بازی کردن و یادگیری

 بازی مهم است زیرا به وسیله بازی کودک شما می‌آموزد و احساسات خود را کاوش می‌کند.

هنگام بازی، کودک دوست دارد آواز بخواند، برقصد و نقش بازی کند. او همچنین عاشق باورکردن بازی است و در حال یادگیری تفاوت بین خیال و واقعیت است. او بیشتر از جنسیت خود آگاه می‌شود و ممکن است بخواهد بازی‌های جنسیتی انجام دهد – برای مثال دختران ممکن است بخواهند نقش مامان را بازی کنند.همچنین ممکن است نقش‌های متفاوتی را امتحان کنند، مثل دکتر بودن یا متأهل بودن.

کودک ممکن است بسیار در مورد بدن خود یا دیگران کنجکاو باشد. برای مثال، ممکن است بفهمید که کودک در حال نگاه کردن به آلت تناسلی خود یا دیگران است. ترکیبی از کنجکاوی طبیعی و نقش بازی‌کردن، معمولا بخش طبیعی از رفتارهای جنسی کودکی است.

اگرچه بازی‌های جنسی در این سن طبیعی است، اگر شما نگران رفتار جنسی یک کودک هستید، خوب است که با یک متخصص صحبت کنید.

تفکر

کودک پیش‌دبستانی معمولا صفات متضاد را درک می‌کند (مثلاً، زیاد و کم)، اسامی حروف و اعداد را به ترتیب می‌شناسد و تا ۱۰ می‌شمارد.

صحبت کردن

زبان کودک در این سال‌ها، بسیار رشد می‌کند و متوجه خواهید شد که او عاشق قصه گفتن و حرف‌زدن است.

کودک از احساس خود با شما صحبت می‌کند، در مورد ایده‌های خود حرف می‌زند و کلماتی را با ریتم می‌گوید. او بسیار سؤال می‌پرسد و می‌خواهد معنی کلمات را بداند.با این‌کار نحوه شناخت دنیایی که در آن زندگی می‌کند را توضیح می‌دهد.

طی چهار سال کودک پیش دبستانی صدها واژه می‌آموزد و می‌تواند از ۵ تا ۶ کلمه در هر جمله استفاده کند.

تا پنج‌سالگی، کودک واضح‌تر صحبت می‌کند و حتی کلمات بیشتری را می‌داند، درک می‌کند و استفاده می‌کند که اغلب جملات پیچیده‌تری با حدود شش کلمه یا بیشتر هستند.

زندگی روزمره

لباس پوشیدن برای کودک پیش‌دبستانی کاملاً راحت است. او همچنین می‌تواند از چنگال، قاشق و بعضی اوقات از چاقو استفاده کند (مثلا برای مالیدن کره روی نان). شما هنوز باید او را تحت نظر داشته باشید، اما او می‌تواند تنهایی به دستشویی و حمام برود و دندان خود را مسواک کند.

تحرک

کودک پیش دبستانی عاشق تحرک و فعالیت است. او در پایین‌رفتن از پله‌ها (شاید با استفاده از نرده)، پرتاب کردن، گرفتن و ضربه زدن به توپ، دویدن، بالا رفتن، پریدن، لی لی کردن و تعادل روی یک پا، پیشرفت کرده است.

کودک ممکن است برخی مهارت‌های حرکتی سنگین را نیز بداند، مثلاً طناب‌بازی، پرش برعکس یا پریدن در حال دویدن.

مهارت‌های حرکتی ظریف کودک نیز در حال پیشرفت است. او می‌تواند گیره کاغذ را به کاغذ وصل کند، با استفاده از قیچی‌های مخصوص کودکان قیچی کند، اسم خود و برخی حروف را بنویسد، یک مثلث بکشد و یا انسانی با ۸ تا ۱۰ عضو از بدن را نقاشی کند.

در این سن کودک ممکن است:

  • اسم، آدرس و شماره تلفن خود را بگوید.
  • چپ و راست خود را تشخیص دهد.
  • توضیح دهد که برخی چیزها چگونه کار می‌کنند – مثلاً درب ظرف شیشه‌ای را ببندد.
  • بفهمد که کدام اشیاء سنگین‌تر هستند.
  • چهار رنگ را نام ببرد.
  • در مورد وقایع گذشته، حال و آینده صحبت کند – مثلاً، تفاوت بین کارهایی که انجام داده و دارد انجام می‌دهد و انجام خواهد داد را بداند.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن