چگونه کودکم را اجتماعی‌تر کنم؟

1397/02/15

شما مایلید که بیشترین تأثیر را بر رشد مهارت‌های اجتماعی کودکتان داشته باشید، اما او از دیگر اعضای خانواده، دوستان و هم‌سالان در مهدکودک و پیش دبستانی نیز تأثیر می‌گیرد و می‌آموزد.

هیچ نسخه‌ای برای آموزش مهارت‌های اجتماعی وجود ندارد. بلکه باید ببینید چه شرایطی با روحیه و ویژگی‌های کودک شما تناسب دارد.

وقتی کودکان پیش‌دبستانی در حال یادگیری مهارت‌های اجتماعی هستند، برای آن‌ها خیلی سخت است که نوبت را رعایت کنند، در موقعیت‌های دشوار مذاکره کنند و اختلافات را حل کنند.

مانند هر مهارت دیگری، رشد مهارت‌های اجتماعی نیز نیاز به تمرین دارد. تمرین به کودکان کمک می‌کند که در دوست‌یابی و حفظ آن‌ها، پیشرفت کنند.

راه‌کارها

  • به کودک خود عملا نشان دهید مهارت‌های خوب اجتماعی چه شکلی هستند. برای مثال وقتی دیگران با شما صحبت می‌کنند، با رفتار خوب و انجام کارهای محبت‌آمیز برای دوستان خود، از شما خواهد آموخت.
  • کودکان پیش‌دبستانی را تشویق کنید تا از احساسات دیگران آگاه شوند. برای مثال، «نیما مدتیه که منتظرته. اگر تو جای دوستت اینقدر منتظر بودی، چه احساسی داشتی؟ به نظرت چه رفتاری باید داشته باشی؟
  • به کودک خود فرصت‌های زیادی برای بازی‎های تخیلی، مغازه بازی، بازی کردن شخصیت قصه ها و شعرها، بازی کردن با دیگر کودکان، ساختن چیزهایی با قطعات خانه سازی، ساخت کیت‌های الکتریکی، خمیربازی و کمک کردن در امور روزمره خانه را بدهید.

وقتی کودک وارد مدرسه می‌شود از طریق تشویق او به انجام بازی‌هایی که شامل برد و باخت است مثل بازی اسنپ یا مار و پله، مسافرت‌های خانوادگی، گردش و تفریح در پارک، مشارکت دادن او در ورزش و دیگر فعالیت‌های گروهی، مهارت‌های اجتماعی او را بالا ببرید.

 

نام
نام خانوادگی
ایمیل
عنوان
متن